Kedves gyerekek!
Benjamin Brittennel és az ő zenekari kalauzával, amelynek során megismerkedtetek a szimfonikus zenekar hangszereivel, átléptünk a XX. század zenéjébe – ennek a művészeti korszaknak nincs egységes elnevezése, különböző irányzatait nevezték el jellemzőik alapján. A feladatok füzetbe írás, zenehallgatás, szöveg olvasása a tankönyvből. Másold be a füzetbe a következő szöveget:
ZT A XX. század zenéje
A század második évtizedében született meg a modern, kortárs zeneművészet. Két legnagyobb szerzője Bartók Béla és Igor Sztravinszkij, zenéjükben a főszerepet a ritmusok és az erős, testes hangzás kapják. A század főbb irányzatai:
- folklórizmus – eredeti népi dallamokra támaszkodik, az előbbi szerzők mellett Kodály Zoltán is ezt követi
- expresszionizmus és dodekafónia – szorongó érzések zenei kifejezése, nem lehet érzékelni a dúr vagy moll hangnemet
- neoklasszicizmus (újklasszicizmus) – régebbi korok zenei stílusának felelevenítése, modern átértelmezése
Sztravinszkij több balettzenét is írt, a tánc nem csak a régebbi kecses mozdulatokból áll, a balett is megújult, modern lett.
Nézd meg a következő videót! (nem muszáj végig, csak legyen elképzelésed a zenéről és a balettről a XX. században)
https://www.youtube.com/watch?v=ooi7eomsTuc
A következő videóban a klasszikus balett és a „modern” foci és jármű találkozik.
https://www.youtube.com/watch?v=4nbsa0ULbug
Az egyik elmúlt órán megismerkedtünk a zenekar hangszereivel, most a karmester szerepéről tanulsz ebben a videóban, nézd meg!
https://www.youtube.com/watch?v=HoBF59Gm2yI&t=105s
Kodály Zoltán mellett Bartók Béla is gyűjtött népdalokat, de emellett a XX. század egyik legjelentősebb zeneszerzője – világszinten. A tankönyv 91. és 92. oldalán olvasd el mindazt, amit róla, illetve két zeneművéről írnak. A második bemutatását az előzőekben megismert karmester teszi meg. Nézd meg a videót!
https://www.youtube.com/watch?v=BAhW4EbAqWQ